Безпека праці

Існує багато прикладів застосування терміну «безпека праці», але законодавчо  встановлений термін «безпека праці» на державному рівні в Україні відсутній.

Отже – безпека праці. Що це? Це – міф! Чому? Тому що праця ніколи не буває абсолютно безпечною. Відколи людина, упершись для опори на хвіст, схопила передньою кінцівкою кам’яну сокиру, і дотепер, коли вона з червоними очима сидить до пізньої ночі за ПК, праця завжди становила певну загрозу для працівника.

Інша мова – ступінь цієї загрози. Певна річ,  не можна порівнювати професійний ризик конторського службовця і шахтаря, друкарки і будівельника, нотаріуса і металурга.

Є робота, а є робота підвищеної небезпеки, є устаткування (обладнання, машина, механізм), а є устаткування підвищеної небезпеки. Це розмежування базується на ступені небезпеки, яка загрожує працівнику під час виконання роботи або контакту з устаткуванням.

Тому людина має бути попереджена про небезпеку, яка їй загрожує в трудовій діяльності, шляхом спеціального навчання і інструктажу, створення максимально безпечних умов праці, контролю технічного стану устаткування, захисту працівника індивідуальними засобами.

Всі ці заходи повинні комплексно аналізуватися, забезпечуватися і контролюватися. І лише після того, коли буде впевненість у створенні максимально безпечних умов праці, працівнику може бути дозволено виконувати роботу та/або користуватися устаткуванням підвищеної небезпеки.

Разом із цим широкого вжитку набув термін «промислова безпека», який вживається у діючих нормативних актах та їх проектах, а також спеціальній літературі, який за своїм наповненням близький до терміну «безпека праці».

Стаття 4 Закону України «Про охорону праці»:

Державна політика в галузі охорони праці базується на принципах:

підвищення рівня промислової безпеки шляхом забезпечення суцільного технічного контролю за станом виробництв, технологій та продукції, а також сприяння підприємствам у створенні безпечних та нешкідливих умов праці;


Словник журналу «Промислова безпека»:

Промислова безпека – безпека від нещасних випадків, аварій та їхніх наслідків на виробничих об’єктах.

Проект Закону «Про промислову безпеку»:

промислова безпека - стан захищеності життя та здоров’я людей від небезпечних виробничих факторів при використанні небезпечних виробничих об’єктів, що забезпечується системою правових, соціально-економічних та організаційно-технічних заходів;

Пропозиція робочої групи до проекту Закону України:

промислова безпека - стан захищеності життя та здоров'я людей від небезпечного впливу устаткування підвищеної небезпеки в процесі здійснення господарської діяльності.

Варіант іншої пропозиції до проекту Закону України:

промислова безпека – складова охорони праці з організаційно-технічних заходів і засобів, спрямована на забезпечення захищеності людей від небезпечних виробничих факторів під час виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації устатковання підвищеної небезпеки.


Узагальнений термін «промислова безпека» можна сформулювати у наступній редакції:
«Промислова безпека – складова охорони праці з організаційно-технічних заходів і засобів, спрямована на забезпечення захищеності людей від небезпечних виробничих факторів в процесі здійснення господарської діяльності.»

Таким чином, можна зробити висновок, що термін «промислова безпека» орієнтований на забезпечення безпечних умов праці під час діяльності працівника у сфері підвищеної небезпеки, в той час як термін «безпека праці» носить більш загальний характер.

І хоча, як зазначено вище – це міф, будемо намагатися спільно перетворити цей міф у реальність!

Георгій Больман

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Строк дії посадових інструкцій

Наряд-допуск до роботи підвищеної небезпеки. Частина 2.

Професія – експерт технічний